Високосекретні механічні замки - частина перша
1.1. Пролог
Король не хотів, щоб його непокоїли. Він пішов у свої покої і замкнув двері на засув. Весь ранок було витрачено на настирливі державні справи, до яких його дружина виявляла набагато більший інтерес, ніж він. Опинившись у своїй майстерні, він нарешті міг зосередитись на своєму улюбленому занятті: замках. Останні кілька днів він був зайнятий виготовленням складного секрету замку, який сподівався встановити у свої покої. Він усе ще був поглинений своєю роботою, коли у двері постукали.

— Сір, простолюдин Гамін просить вашої аудієнції. Він каже, що має річ, яку ви хотіли б побачити.

Король відклав напилок, за допомогою якого формував захист замку, його руки були брудні від роботи.

- Приведи його до мене, - сказав він.

За кілька хвилин Гаміна підвели до тепер уже відкритих дверей майстерні. Король тепло вітав його, бажаючи побачити предмет, який чоловік приніс із собою. Гамін покликав короля до лави, відкинувши деякі інструменти, він поклав предмет на лаву. Він узяв найближчу викрутку і почав відривати кришку замку, оголивши внутрішній механізм.

- Це важільний замок двосторонньої дії, сір. Підійдіть та подивіться, як він працює!

Король раніше не бачив такого типу важільного замку, хоч чув про нього. Він підняв замок своїми закопченими руками, щоб розгледіти його уважніше.

- Дай мені ключ! - він сказав.

Королем, звичайно ж, був французький Людовик XVI, його будинок - розкішний Версальський палац на захід від Парижа. Описаний тут епізод є вигаданим, хоча, якщо врахувати схильність Луї до слюсарної справи та зневагу до своїх державних обов'язків, це цілком могло статися. Людовік XVI справді спілкувався з Гаміном, слюсарем, який навчив Людовіка багато чого з того, що він знав про замки. Немає сумнівів, що він був зачарований замками і провів багато годин за своїм хобі. Можливо, якби він витратив більше своєї енергії, відповідаючи на заклики французького народу до соціальної реформи, він не прийшов би до такого неприємного кінця.

Але яке відношення це припущення має до теми замків та принципів їхньої дії? Людовік жив у часи великих змін: не лише щодо Французької революції, під час якої він був страчений за зраду, а й у світі замків та слюсарної справи відбулася революція. До кінця 18 століття і понад 700 років у Західній Європі використовувалися лише замки із захисними ґратами — томпольні замки (див. мал. 1.1 та 1.2). Вони були встановлені на кожних дверях, скрині, шафі та використовувалися повсюдно. Це була романтична епоха відмичок та воскового відбитка, і вона добігала кінця.
Мал. 1.1: (Зверху донизу) Ключ пізнього Відродження; зразки французьких «всюдиходів» або відмичок 15-18 століть.
Мал. 1.2: Французький сталевий "шедевральний" ключ XVII ст.
Незабаром за Великобританією Західна Європа буде перетворена в результаті промислової революції. Невтомна повторюваність і точність верстатів, що приводяться в дію паровим двигуном, поступово витісняли ручну працю, спочатку у бавовняній та вовняній промисловості, а потім у важкій промисловості. Ще до того, як правління Людовіка XVI було жорстоко припинено, такі люди, як Роберт Беррон та Джозеф Брама, змінювали статус-кво в індустрії замків. Нові розробки часто підкріплювалися досягненнями у технологіях виробництва, що призводило до підвищення як безпеки і надійності, а й швидкості виробництва. Індустріалізація також принесла із собою зростання міст та зростання злочинності, що ще більше збільшило попит на продукти безпеки, такі як замки. Підвищений попит вплинув на робочі заводи з виробництва замків, таких як Chubb's у Сполученому Королівстві. Це, у свою чергу, призвело до формування наприкінці 19 століття профспілок, таких як Національна спілка замочників та металістів, для проведення кампаній за покращення умов праці від імені своїх членів.

Двісті років тому, коли західні суспільства наблизилися до індустріалізації, ніхто не міг передбачити глибоких змін, з якими ми сьогодні стикаємося в інформаційній революції. Протягом життя одного покоління ми зазнали народження Інтернету. Ми також живемо в епоху безпрецедентної корпоративної глобалізації.

Вплив цих явищ на традиційне слюсарне мистецтво було величезним. З кінця 1980-х років Інтернет значно збільшив доступність спеціалізованих знань для широкої публіки. Підлітки можуть завантажити статті про злом замків і зліплення ключів, не кажучи вже про більш загадкові предмети. Технічна інформація з цих предметів тепер вільно обмінюється між людьми, не виходячи із власного будинку. 50 років тому така ситуація була немислимою.

Понад те, сучасна епідемія глобалізації веде до зникнення невеликих компаній, які виробляють замки у межах «сімейного бізнесу». Будь-яка місцева компанія, що випускає комерційно успішний продукт, може бути придбана глобальною юридичною особою, яка прагне збільшити свою частку на ринку.

Потім майбутнє продукту визначають директора глобальної компанії, а чи не люди, які спочатку розробили його.
Ще одна сила також формує галузь – «оцифрування» замків. Поширення традиційних механічних замків швидко поступається місцем замкам, що поєднують у собі електронні та механічні елементи, або повністю електронним. В автомобільній промисловості ключовий транспондер стає все більш поширеним, у той час як у готелях та інших великих комплексах переважають системи з магнітними та безконтактними картами через їх нижчу вартість та більшу гнучкість.

Сенс цієї книги - бажання розкрити та поділитися своїм захопленням замками з високим ступенем захисту та принципами їх роботи зі слюсарями та аматорами замків. Ці знання надходять з багатьох джерел, включаючи книги, каталоги продукції, маркетингові брошури, Інтернет, а також під час особистих та онлайн-обговорень зі слюсарями, збирачами замків та консультантами з безпеки як на місцевому, так і на зарубіжному рівні. Більшість інформації було отримано шляхом особистої перевірки представлених замків.
1.2. Безпека проти інформаційної відкритості
У книзі про потенційно делікатну сферу діяльності, таку як замки з високим рівнем захисту, виправдано обговорення теми "безпеки та поінформованості". Безпека не виникає просто через таємність, як буде показано в цьому розділі.

Ставлення до поширення інформації про професію слюсаря та її секрети завжди викликало багато суперечок, ніколи не було єдиної думки про те, що є прийнятним рівнем розкриття інформації. Проблема завжди полягала в тому, щоб урівноважити законне право громадськості знати про продукт, який вона купує, із ризиком використання інформації з кримінальною метою.

Існування Інтернету вплинуло на доступність докладної інформації про замки і методи маніпуляції з ними. Маючи невеликі навички роботи з комп'ютером, можна знайти патенти та іншу документацію через пошукові системи в Інтернеті. Це не означає, що інформація не була доступна раніше (патенти в їхній сучасній формі, тобто зі специфікаціями, існували в Сполученому Королівстві з початку 1700-х років), але тепер цю інформацію легше знайти та поширити.

На початку промислової революції, як зазначає Ян Макніл у біографії Джозефа Брами, обмін технічною інформацією про замки був дуже обмежений. Крім вартості друку, необхідність збереження секретності, безсумнівно, виправдовувалася законною турботою слюсаря про захист населення від злочинців, з одного боку, та його страхом перед розголошенням комерційної таємниці, з іншого. Проте злодії та зломщики того часу, схоже, не сильно постраждали від такої відсутності розкриття інформації. Було б справедливо сказати, що головні жертви були серед населення, якому не вистачало доступних продуктів, що забезпечують адекватну безпеку, і самої індустрії замків, яка спочатку страждала від повільного прогресу та нездатності отримувати вигоду з обміну ідеями.

На середину 1800-х років ситуація значно змінилася. Джон Чабб вважав за потрібне опублікувати на зборах Інституту інженерів-будівельників у квітні 1850 р. деталі замку лондонського "банківського дому", щоб підкреслити його слабкі сторони:

". . . і щоб довести його повну ненадійність, був намальований замок із ключем та відмичками."

Далі Чабб дуже докладно розкрив принципи роботи замку Bramah's та свого сувальдного замку Чабба, обидва з яких будуть розглянуті пізніше у цій книзі. Чабб додав додаток ескіз 24-сувальдного замку для сейфових кімнат, спроектованого чотирма роками раніше. Це означало явний відхід традиційної секретності в слюсарному справі.

Додатковий аргумент на користь розкриття інформації був наданий А. К. Хоббсом, легендарним зломником з компанії "Day & Newell", який зламав замок Чабба на виставці 1851 року. У 1854 році він писав:

"Багато благонамірних людей вважають, що обговорення способів розтину замків, вчить інших, як відкривати замки або як стати злодієм. Це помилка."

Хоббс за цим зауваженням помітив, що:

"Поширення знань про вразливість замків необхідно для того, щоб дати споживачеві можливість зробити усвідомлений вибір і не постраждати від незнання. Не можна серйозно стверджувати, що знайомство з реальними фактами врешті-решт піде на користь усім сторонам."

Зрозуміло, що і Чабб, і Хоббс мали намір розкрити точну інформацію, щоб люди могли зробити усвідомлений вибір щодо того, які пристрої безпеки варті їхньої уваги, яких слід уникати. Правильно й те, що, повідомляючи про слабкості конкуруючих товарів, обидва вони прагнули до того, щоб громадськість визнала їхні власні марки замків та сейфів.

Те ж саме можна сказати і про американського слюсаря Лінуса Йєльського молодшого. Лише через два роки після того, як книга Хоббса з'явилася в пресі, в Єльському університеті було опубліковано 40-сторінкову книгу. У своїй книзі Йель-молодший, майстерний зломщик замків, зробив таку заяву про нещодавно виявлену методику розкриття сувальдних замків імпресійною відмичкою з "м'якими" маніпуляторами, яку він успішно застосував до замків Хоббса:

Спочатку інформація не призначалася для того, щоб описати роботу нового методу злому замків для широких мас, оскільки знання про критичну легкість, з якою замок може бути зламаний будь-якою людиною із середнім рівнем знань слюсарної справи, могло б спокусити злодіїв до використання даного методу. Але постійні закиди в наш бік, що ми єдині, хто знає цю методику, змусили нас опублікувати наші методи. Оскільки ми не сумніваємося, що тепер продемонстрована методика може використовуватися криміналом, у той же час ті, хто найбільше зацікавлений у надійності та безпеці, як і раніше, навмисно ігнорують цей метод.

1.3 Інновації у промисловості замків
Численні фактори сприяють необхідності інновацій у конструкції замків із високим ступенем захисту. Оскільки ринок замків величезний, що складається з житлового, комерційного, промислового та державного секторів, завжди існувала велика конкуренція у розробці комерційно успішних технологій. Така різноманітність кінцевих користувачів призводить до великого спектру вимог клієнтів з погляду функцій, ціни, розміру, зручності, оздоблення, довговічності, безпеки та захищеності, що відображають різні середовища та варіанти використання, в яких буде встановлено замок. Ці вимоги продовжують розвиватися з часом і призвели до попиту більш доступні системи, що забезпечують більш високий рівень безпеки. Зокрема, у міру зростання організацій виникає потреба у постачаннях більших і складніших комплектів або систем з майстер-ключами з жорсткішим контролем над постачанням та дублюванням ключів.

Потреба у постійному розвитку замків із високим ступенем захисту також обумовлена ​​самою галуззю. Багато виробників патентують або реєструють свої конструкції замків та ключів, і це забезпечує тимчасове вікно для виробництва та збуту продукції. Після цього тимчасового вікна інші учасники ринку можуть скопіювати дизайн. Ще одним мотивуючим фактором є виявлення слабких місць у існуючих конструкціях. Це може бути пов'язане з постійним тестуванням, яке проводиться виробниками, слюсарями, незалежними лабораторіями або навіть людьми, які не мають відношення до професії. Прогрес у створенні нових та покращених замків справді був би повільним, якби не зворотний зв'язок з інформацією про недоліки продукту. Як ми згадували раніше, протягом сотень років люди використовували захищені замки, які вмілий злодій міг за лічені хвилини зламати, не залишивши жодних слідів.

Як і в науці, обмін точною та актуальною інформацією призводить до швидкого прогресу. Проте на комерційній арені часто потрібно захищати не основні ідеї, які метод реалізації. Таким чином, хоча основні принципи можна пояснити в описі патенту або робочої моделі, комерційна перевага може підтримуватися за рахунок захисту реальних процесів, що використовуються для надійного та економічного виробництва продукту. Часто важливіше підтримувати безперервність розробки продукту, ніж турбуватися про те, що конкуренти вкрадуть ідею з патенту чи іншої публікації: «куй залізо, поки що гаряче», так би мовити.

Всі ці фактори забезпечують постійний стимул для інновацій у промисловості замків. У міру того, як з'являються нові конструкції, що відповідають вимогам, що зростають, сучасні технології поступово розвиваються. Ще одним аспектом інновацій є облік очікуваних або досяжних характеристик існуючих систем у галузевих стандартах, які необхідно регулярно оновлювати. У наступних кількох розділах ми розглянемо деякі з цих ідей докладніше.
Патенти та корисні моделі
Патенти, або патенти на корисні моделі, як їх називають у Сполучених Штатах, широко використовуються в індустрії замків для нових розробок, оскільки вони забезпечують до 20 років захисту від несанкціонованого виробництва та імпорту продукції наслідувача, часто нижчої якості. Патент зазвичай розглядає рівень техніки, визначає одну або кілька проблем, які необхідно вирішити, а потім визначає конструкцію (принаймні, теоретично) нового пристрою або методу для вирішення проблеми, яка включає в себе «винахідницький рівень». »І має можливість промислового застосування. Оскільки процес проектування є ітеративним, патенти часто пов'язані з удосконаленням встановлених конструкцій чи процесів, необхідні виробництва продукту. Існують десятки тисяч патентів, пов'язаних із замками, у назві яких є слово «покращення».

Процес патентування починається з підготовки попереднього опису, який оцінюється щодо патентоспроможності і оригінальності. За цим слідує подання повної специфікації проекту, що розглядається у світлі існуючого обсягу запатентованої та загальнодоступної інформації. Правильно досліджений патент повинен містити посилання на попередні відповідні патенти або інші джерела, які є суспільним надбанням. Кожен патент містить список пунктів формули, які точно характеризують дизайн. Протягом цього часу попередній патент може бути виданий до отримання повного патенту. Патенти у всьому світі вимагають подання специфікації до патентних органів кожної країни, в якій здійснюється патентна охорона.

Як це часто буває з юридичною роботою, процес патентування може бути дуже повільним, що призводить до затримок у кілька років між поданням попередньої специфікації та видачею повного патенту. У цій книзі, коли ми посилаємося на дату патенту, ми беремо дату подачі, яка точніше відображає, коли робота була фактично зроблена, а не дату видачі, яка може бути на кілька років пізніше.

Короткий, але захоплюючий опис патентів щодо замків в англомовному світі міститься в статті Міллінгтона, з якої ми цитуємо кілька фактів. Перший англійський патент на замикаючий пристрій було видано Джорджу Блеку в 1774 році. Патенти використовувалися у Сполучених Штатах з 1790 року, хоча вони були пронумеровані до 1836 року. Один з ранніх патентів США, що стосуються замків і ключів, - це номер 7917 на ключ із загостреним наконечником, винайдений Дж. Хенлі в 1851 році. Під час дослідження цієї книги одним з останніх патентів на замок був європейський патент EP 1518979, опублікований в 2005 році, в якому описується електромеханічне керування циліндровим замком, розробленим французькою компанією D'eny-Fontaine. Ми згадуємо багато інших патентів на замки в наступних розділах цієї книги. Не всі ці замки мали комерційний успіх; дійсно, більшість патентів ніколи не виходить за межі стадії прототипу.

Реєстрація дизайну або товарного знака є популярним методом захисту певних аспектів системи замикання з високим ступенем захисту. Цей підхід зазвичай використовується для запобігання виготовленню бланками ключів післяпродажного обслуговування третіми сторонами. До закінчення терміну первісної реєстрації протяжка профілю даного замку з високим ступенем захисту модифікується та реєструється як нова конструкція. Потім старі системи поступово модернізуються для використання у новому дизайні.

Реєстрація охоплює аспекти системи, які зазвичай не охоплюються патентом: наприклад форма або інші візуальні аспекти конкретного ключа або профілю. Процес реєстрації простіше, дешевше і, як правило, швидше, ніж процес патентування (наприклад, місяці, а не роки) і охоплює зовнішній вигляд і зовнішні якості продукту, а не його внутрішній дизайн і функціональність. Реєстрація забезпечує до 25 років захисту від порушення промислових авторських прав. Відповідно до Реєстру промислових зразків Патентного відомства Сполученого Королівства, авторське право на промисловий зразок було вперше введено в дію у 1787 році у текстильній промисловості.

Більшість виробників замків з високим ступенем захисту пропонують запатентовані системи замикання з унікальним профілем у ключі та плазі. Ця формула забезпечує спокій як кінцевим користувачам, так і компаніям, що займаються замками, оскільки вони можуть гарантувати, що ніхто не зможе виготовляти та продавати несанкціоновані копії своїх ключів. Коли закінчується термін дії первинного патенту, часто буває, що компанія, що володіє патентом, вносить до конструкції достатні зміни, щоб можна було отримати новий патент і, разом з тим, отримати новий захист продукту.
Вимоги замовника
Є причини, крім закінчення терміну дії патенту та реєстрації, які мотивують розробку нових замків із високим ступенем захисту. Більшість інновацій у замках із високим ступенем захисту можна віднести до вимог клієнтів. Ми вже згадували необхідність захисту від несанкціонованого копіювання ключів, яку можна вирішити шляхом реєстрації та контролю над мережею від виробника до слюсаря. З 1980-х років виробляються замки з рухомим елементом у ключі, що робить копіювання непрактичним. Інший приклад - зручність використання клієнтів, що призвело до появи симетричних ключів меншого розміру. Проблема поломки ключа, яка завдає великої незручності замовнику, призвела до ряду удосконалень конструкції з погляду міцності матеріалів, перетину ключа та малюнків профілю.

Одним з основних мотивуючих факторів є вичерпання кодів ключів, що може статися, якщо замок знаходиться у виробництві протягом тривалого часу або зі збільшенням масштабів систем із майстер-ключом для великих будівельних комплексів. Таким чином, спостерігається перехід до конструкцій замків, які підтримують дуже велику кількість варіантів використання майстер-ключів та зберігають максимально можливу цілісність системи навіть при використанні майстер-ключа. Традиційним рішенням для великих систем MK було використання секційних або малюнків профілів, що перетинаються, разом з великою кількістю пінів. Багатопрофільні системи дозволяють розширювати систему МК, використовуючи ієрархію різних ключових профілів. Інший підхід ґрунтується на пасивних пінах. Обидві ці концепції описані у розділі 2.

Вимога легкої реконфігурованості, тобто можливості змінити або перекомпонувати замок з мінімальними зусиллями, призвела до розробки ряду замків з можливістю зміни ключа, деякі з яких описані тут.

Звичайна ситуація виникає після будівництва будівлі, коли ключ повинен бути переданий власнику: застосовується метод, який називається "будівельним ключем", щоб гарантувати, що ключ відрізняється від ключа, який використовується для доступу до об'єкта на етапі будівництва. Протягом деякого часу ідея замку зі змінним плагом була популярною для великих централізованих систем. Контрольний ключ – це все, що потрібно для видалення плага замка, щоб його можна було замінити, наприклад, після втрати ключа. Вимоги готельного сектора призвели до появи низки цікавих проектів, у яких основна увага приділяється замкам із простою зміною ключа за допомогою недорогих ключів (наприклад, Vingcard).

Природно, що основним чинником під час проектування замків із високим рівнем захисту є вимога більшого захисту від таємного проникнення. Ці фактори протягом століть сильно впливали на конструкцію замків, особливо замків, представлених у цій книзі. Сучасні замки з високим ступенем захисту часто містять загартовані, стійкі до висвердлювання вставки. Хоча клієнти, як правило, більше обізнані про наслідки злому, неруйнівні методи відкриття замків стали не меншою рушійною силою при розробці надійніших замків. З деякими з них ми зустрінемося пізніше.
Галузеві стандарти
Справжні замки з високим ступенем захисту розроблені відповідно до галузевих стандартів, які забезпечують якість, надійність та відповідність призначенню. Кожна країна має свої галузеві стандарти. До продуктів із різними вимогами кінцевих користувачів застосовуються різні стандарти. Зокрема, існують окремі стандарти для циліндричних і дверних замків, механічних замків для сейфів (з ключем і без ключа) та електронних замків для сейфів, хоча деякі з них можуть підпадати під дію одного стандарту.

Наприклад, європейський стандарт EN 1300 (2004) визначає замок із високим ступенем захисту як:
незалежний вузол, який зазвичай встановлюється на дверях захищених сховищ, в який можна вводити коди для порівняння зі збереженими кодами (блок обробки); правильний збіг коду відкриття дозволяє переміщувати блокатор.

Механічний замок підвищеної безпеки (на відміну від електронного) замикається лише за допомогою механічних елементів.

В Австралії стандартом для циліндричних замків є AS 4145. У Сполученому Королівстві застосовний стандарт - BS 3621. У Великобританії сертифікація продукції проводиться Радою з сертифікації запобігання втрат (LPCB) та організацією Building Research Establishment (BRE). У Франції CNPP спостерігає за рейтинговою системою A2P. Для циліндричних замків рейтинг A2P становить одну, дві або три зірки залежно від рівня безпеки, що забезпечується продуктом. Кожна зірочка відповідає збільшенню часу опору різним методам злому за п'ять хвилин. У Німеччині відповідний стандарт для замків з циліндричним профілем - DIN 18252 (класи P1 – P3), причому клас P3 забезпечує найвищий рівень безпеки (наприклад, стійкість до висвердлювання та примусового вилучення). Сертифікаційні випробування проводяться організацією VdS Schadenverhu. VdS означає Vertrauen durch Sicherheit, що перекладається як «впевненість через безпеку», а Schadenverhu – означає «запобігання втратам».

Стандарти, встановлені бюро галузевих стандартів країни, зазвичай, не збігаються зі стандартами, встановленими її страховими та акредитаційними агентствами. Як приклад можна навести Раду з сертифікації запобігання втратам Великобританії, чиї вимоги безпеки для циліндрів замку описані в LPS 1242. Цей стандарт встановлює вимоги та процедури тестування, які дозволяють розділити замки на вісім категорій, тоді як національний стандарт визначає лише п'ять класів. Додаткові категорії включають патентування дизайну, реєстрацію ключів, виготовлення ключів та можливість включення замка до системи МК. У процедурах тестування вказуються типи інструментів та порядок проведення тестів для операції оцінювання. Інструменти розділені на шість категорій, як зазначено в LPS 1175, що стосується стандартів та тестів для захисних шаф. Стандарти LPCB для сейфів викладені у LPS 1183.

Замки в європейських країнах зазвичай стандартизовані для циліндрів європейського профілю, хоча все ще використовуються замки овального і рим формату. Стандарт для європейських замків встановлений EN 1303, який визначає 7-значний код, що містить класифікацію замку за такими вимогами, як безпека, температура, довговічність, вогнестійкість і корозійна стійкість. Довговічність – це кількість циклів використання, на яку було перевірено замок (наприклад, оцінка 5 становить 50 000). Безпека оцінюється за п'ятьма класами, які враховують кількість можливих робочих комбінацій ключів (комбінаторику), мінімальну кількість рухомих елементів (пінів, рамок, дисків тощо) та стійкість до атак свердлом, долотом, примусовим вилученням (видрою) тощо. і згортання. Зведення рейтингу безпеки представлено у Таблиці 1.1. У цій таблиці пряме кодування на ключі означає, що фактичний код для надрукований на ключі, а не непрямий або прихований код, який повинен бути перетворений за допомогою кодової книги. Цілком очевидно, що класи з 1 по 3 не слід називати замками безпеки.
Таблиця 1.1: Рейтинги безпеки EN 1303. Усі випробування в хвилинах, а також випробування на зусилля та крутний момент можуть застосовуватися як до плунжера, так і до циліндра. Відтворено з дозволу BSI [17].
Замки для сейфів та захисних ящиків описані у стандартах EN 1143-2 та EN 1300. Для механічних безпечних замків існує чотири класи (A, B, C та D), які відповідають європейському стандарту EN 1300. Вони наведені у таблиці 1.2. Зверніть увагу, що кодування, зазначене в таблиці, - це кількість комбінацій, що використовується, також зване кодуванням, що визначається фізичними характеристиками ключа. Це відрізняється від теоретичного кодування, що складається з цифр та/або літер, яке є кодом, присвоєним клавішам; це може бути як пряме, і непряме, і теоретичних кодів може бути більше, ніж фактичних комбінацій. Опір маніпуляціям та руйнівний опір злому вимірюються у спеціально визначених одиницях опору (RUs). Для опору маніпуляції одиницями виміру є час, витрачений і зміщення залежно від класу використовуваних інструментів (просунуті інструменти мають більш високе значення зміщення).

Одиниці захисту від злому - це зважений індекс, який враховує час роботи для атаки та коефіцієнти атаки використовуваних інструментів (більш руйнівні інструменти мають вищий коефіцієнт атаки).
Таблиця 1.2: Вимоги безпеки для безпечних блокувань із високим ступенем захисту Відтворено з дозволу BSI.
У США Американський національний інститут стандартів (ANSI/BHMA A156.5) класифікує замки безпеки за трьома класами залежно від навантажувального та циклічного тестування. У зв'язку з його широким охопленням різних областей де-факто у США для замків із ключем є стандарт Underwriters Laboratories Standard 437, продукція якого відповідає різним рівням безпеки та має рейтинг UL. Стандарт UL 437 встановлює критерії ефективності для дверних замків із ключем, запірних циліндрів та сейфів. Стандарт UL 768 розповсюджується на кодові замки без ключа. Стійкість до атак для певних інструментів та методів вимірюється в хвилинах. Дверні замки та циліндри, що відповідають стандарту UL, повинні витримувати десять хвилин спроб зламування та вдавлювання та п'ять хвилин руйнівних методів. Також проводяться випробування на корозійну стійкість (сольовий туман).
Локпікінг
Стимулювання незалежного тестування продукту залишається важливим фактором у стандартизації та розвитку технології. Це вірно для інших областей, крім слюсарної справи, таких як розробка програмного забезпечення та комп'ютерна безпека, та загалом у будь-якій області, де проводяться дослідження та розробки. Тому було б не згадати те, що було однією з основних рушійних сил у створенні нових замків, зокрема внесок «зломщиків». Як дуже влучно написав Лінус Йель-молодший у 1856 році:

"Слюсарна справа стала майже наукою; винахідливість і завзятість, виявлені в спробах визначити недоліки, показав би допитливому розуму найвинахідливішу систему нападу і захисту, небачену досі; труднощі і перешкоди, що не лякають, тільки стимулювали нові зусилля."

Буквально десятки патентів стверджують, що винайшли замок із захистом від злому, але, за словами Ф. С. Холмса, один із найвідоміших світових виробників замків одного разу сказав:

"Жоден замок з отвором для ключа не може бути абсолютно захищений від злому, і малоймовірно, що він колись буде виготовлений."

Зломщики не припиняють своїх зусиль, а також розробляють і тестують руйнівні методи, що застосовуються під час відкриття замків. Коли спосіб, за допомогою якого замок може бути відкритий або обійдений без правильного ключа, доводиться до виробника замка, це часто призводить до модифікації продукту для протидії атаці.

Методи, що застосовуються для відкриття або обходу механічних замків, включають:

1. Інтелектуальне розтин за допомогою плоских, тубулярних або відмичок на кшталт хобса (рис 1.3, рис 1.4.)
Рисунок 1.3: Відмичка для тубулярних замків з патенту США 3251206 (1963) Р. Грубера.
Рисунок 1.4: Відмичка два в одному або відмичка Хоббса для маніпулювання сувальдами
2. Методи, засновані на ударах, такі як ПікГан (рис. 1.5 та 1.6), відмички з вібрацією (рис. 1.7), бампінг (рис. 1.8) та відстукування.
Малюнок 1.5: Пістолет ударної дії (ПікГан) з патенту США 1403753 (1922) Н. Епштейна.
Рисунок 1.6: ПікГан Сігала 1939 року за патентом США 2309677.
Рисунок 1.7: Вібраційна відмичка Дж. Дж. Беррона з патенту США 1639919 (1925 р.)
Рисунок 1.8: Ключ для постукування або бамп-ключ Х. Р. Сімпсона з патенту США № 1667223 (1928).
3. Маніпулювання пінами за допомогою спеціально розроблених інструментів, таких як «Супутник» (рис. 1.9) та комбіновані відмички (рис. 1.10).
Малюнок 1.9: Влаштування декодера-відмички "по одному піну" - "Супутник" С.А. Бітціоса 1991 (патент США 5172578).
Малюнок 1.10: Використання бланка ключа для підняття гребеня з патенту Ф. Будая 1934 (2 064 818 США).
4. Вдавлювання в замок заготовок, фольги, дерева або інших м'яких матеріалів для виготовлення робочого ключа (рис. 1.11).
Малюнок 1.11: Патент 1955 М. Л. Тампке описує, як втиснути піни в шахти замку за допомогою покритого фольгою так званого «м'якого ключа» (патент США 2763027).
5. Розшифровка комбінації замка оптично, акустично, електрично, магнітно, електромагнітно або шляхом механічного виміру штифтів (або інших елементів) і, отже, нарізування або нарізування правильного ключа.

6. Частково руйнуючі методи, такі як шліфування та встановлення регулювальних шайб на передній частині плага, або методи обходу, що вимагають свердління невеликих отворів або інших незначних пошкоджень.

7. Певною мірою руйнівні або примусові методи свердління, у тому числі свердління пінів, бічної планки або упору болта, примусове вилучення циліндра (видра), примусове обертання плага (згортання), перелом циліндра, забивання циліндра замка.

8. Абсолютно руйнівні методи: молоток, монтування, кувалда, електроінструменти (свердла з твердосплавними наконечниками, кутові шліфувальні машини, пилки та відрізні кола), киснево-ацетиленовий різак, термічне спис (також відоме як «горячий речовини.
Рисунок 1.12: «Подвійний патент» Мілнера міцний замок із 6 сувальдами (запатентований у 1854 році) мінімізував вільний простір у конструкції замку, який можна було заповнити порохом.
Список навмисно побудований у порядку зменшення і повинен переконати читача в тому, на що готові піти деякі люди, щоб зламати замок, особливо коли коштують за цим гроші. Нітрогліцерин, бризантна вибухова речовина в рідкій формі, винайдена в 1864 Альфредом Нобелем, використовувалася для вибуху задньої частини корпусу замку. Порох був популярним інструментом. Всупереч поширеній думці, пістолети не дуже ефективні для відкриття дверних або навісних замків.

Всі ці методи відомі та використовуються співробітниками служби безпеки та спеціалізованим персоналом у державних та федеральних урядових установах. На щастя, але неминуче вони також доступні злочинцям, які віддають перевагу більш швидким і часто більш руйнівним методам.

Якщо ми припустили, що ця інформація про «методи відкриття» належить нечесним людям, необхідно внести поправки. Багато методів були розроблені слюсарями, проектувальниками замків або в лабораторіях, де перевіряється рівень безпеки замків (наприклад, Underwriters Labs в США).

І виробник, і користувач замку мають право знати, як складно зруйнувати цей замок. Багато в чому так само, як деякі люди люблять головоломки, деякі люди проводять незліченний годинник, тренуючи свою техніку. В наші дні змагання зі злому замків, іноді звані «ЛокПікінгСпорт», регулярно проводяться людьми як усередині, так і за межами галузі. Відома низка історичних випадків, коли виробники пропонували великі суми грошей першому, хто зміг відкрити конкретний замок (неруйнівним способом). Приклади того, де пропонувалися такі нагороди, можна знайти в розділах про замки Чабба, Брами, Медеко, Ньюелл, Парсонс та Йеля далі в цій книзі.

Той факт, що деякі люди, незалежно від того, працюють вони у слюсарній справі чи ні, присвячують свій час злому замків та розробці методів таємного проникнення, не обов'язково має розглядатися як небезпечне хобі.

Справді, це основна рушійна сила розробки нових конструкцій замків, які, можливо, не виникли б, якби недоліки попередніх конструкцій були розкриті. Не слід робити висновок, що люди, залучені до цієї діяльності, керуються злим наміром.

Проблема несанкціонованого доступу за допомогою маніпуляцій, включаючи злом, зняття зліпка та декодування, призвела до великої кількості модифікацій конструкції в області замків із високим ступенем захисту. У розділі 2, присвяченій штифтово-тубулярним замкам, ми зустрінемо високопарацентричні конструкції плагових пазів, фігурні та грибоподібні піни, кілька рядних пін-пін, піни поворотом, блокуючі піни, стопорні піни та коромисла. Дискові замки (Глава 3) були покращені за рахунок використання зубчастих балансів та кількох ліній зламу. Конструкція сайдбара, описана у розділі 4, як така є відповіддю підвищений захист від маніпуляцій. Сувальдні замки (Глава 5) зазнали безліч конструктивних змін, включаючи помилкові та зубчасті кодові вікна та шестірні. Магнітні замки, про які йдеться у розділі 6, виробляються у різних конфігураціях для збільшення кількості кодів, а також для забезпечення підвищеної безпеки декодування та злому. Автомобільні замки, про які розповідається в розділі 7, отримали вигоду з багатьох нововведень, властивих замкам з пінами, дискових та сайдбарних.

1.4 Основні положення
Перш ніж ми перейдемо до основного тексту, необхідно вирішити низку адміністративних питань. Перший - обговорення обсягу матеріалу, охопленого у книзі. Далі слідує короткий опис умовних позначень та термінології, що використовуються в наступних розділах. Читач також знайде розділ, що пояснює різницю між теоретичною кількістю комбінацій та практичним чи використовуваним числом. Також обговорюється класифікація опору маніпуляції, як вона інтерпретується у цій книзі.
Види замків
Існуючі замки умовно можна розділити на електронні чи механічні, хоча багато хто використовують обидва принципи. Було б амбітно спробувати охопити як електронні, так і механічні замки в одній книзі, а навички, необхідні для опису та розуміння обох типів, абсолютно різні. Ця книга призначена лише для механічних замків, зокрема для механічних замків з ключем. Тим не менш, ми час від часу згадуватимемо, чи є в даному дизайні електронні удосконалення, оскільки зараз вони, схоже, набирають популярності в дорогому сегменті ринку.

Електронні замки включають електромагнітні та повністю електронні замки. У електромагнітних замках використовуються такі пристрої, як зчитувачі магнітних карт, які зчитуються замком, або резонансні ланцюги (котушки), які розмовляють з приймачем у замку за допомогою електромагнітної індукції. Інший тип покладається на масив датчиків ефекту Холла для зчитування магнітного підпису у ключі. В електронних замках використовуються радіочастотні транспондери, оптоелектронні або механічні перемикачі (які можуть бути увімкнені або вимкнені) або цифрові клавіатури для визначення правильності введення коду. Важливим класом електронних систем є смарт-карти, де код зберігається у цифровому вигляді у кремнієвому чіпі, що знаходиться у ключі карти. Інші повністю електронні методи включають біометричні методи, такі як сканування сітківки ока та відбитків пальців, а також розпізнавання голосу. Електромеханічні принципи також використовуються в електричних планках у відповідь, засувках з електромагнітним приводом і дверних замках з електромагнітною індукцією. З міркувань безпеки багато з цих конструкцій також повинні бути об'єднані з механічним блокуванням або блокуванням на випадок відключення електрики.

Механічні замки, всі з яких мають частини, що рухаються, умовно можна розділити на три класи: традиційні; кодові без ключа та магнітні. До класу традиційних механічних замків відносяться пінові та дискові, сайдбарні та сувальдні замки. Прикладами кодових замків без ключа є лімбові та кнопкові «цифрові» замки. Магнітно-механічні замки використовують тяжіння або відштовхування між парами постійних магнітів для приведення в дію своїх механізмів. Подальший підрозділ механічних замків заснований на їх застосуванні, і у зв'язку з цим ми розрізняємо архітектурні (побутові, комерційні, промислові) та автомобільні замки. Вузькоспеціалізована область комбінованих замків без ключа (зазвичай використовуваних для сейфів, сховищ та сейфів) не розглядається.
Умовні позначення для опису замків
Умовні позначення та термінологія, що використовуються для опису конкретних класів замків, таких як пін, диск, сувальда, наведені у розділі відповідних розділів.

Читач зрозуміє, що немає абсолютно правильної термінології для замків. Відмінності виникають між різними країнами, компаніями та школами слюсарної справи. Оскільки ця книга призначена для російськомовного читача, ми дозволили собі змішати нашу термінологію, використовуючи як британські, і американські терміни.

Ми спробували дотримуватись єдиного набору термінології для всіх замків у даній категорії. Таким чином, для замків типу Абус ми використовуємо термін пін; для замків типу Ава використовується "слайдер"; для замків типу Abloy ми використовуємо диск.


Умова, що використовується для опису положення елементів або руху в піковому циліндрі, - це циферблат. Орієнтація циліндрів у цій книзі - камери для пінів вертикально та нижче шпонкового паза, як показано на рис. 1.13. У цій орієнтації верхня частина профільної канавки знаходиться в положенні «12 годин», а правий бік циліндра - в положенні 3 годин, а лівий бік на 9 годин. Напрямок на 12 годин називається вгору, але в 6 годин - низ. Напрямки до центральної осі обертання плага або від нього називаються радіально всередину та назовні відповідно. Напрямки вздовж осі називаються поздовжніми або осьовими. Уздовж поздовжньої осі напрямок до передньої частини замку називається вперед, а напрямок до задньої частини - назад.
Рисунок 1.13: Термінологія та умовні позначення, що використовуються для циліндрів.
Для замків з одним рядом пінів нумерація починається з передньої частини циліндра чи плеча ключа. (Зверніть увагу, що деякі виробники нумерують штифти протилежним чином: від кінчика ключа назад до плеча.) Для інших замків опис адаптований до конкретної геометрії. Розміри (висоти) пінів, що кодують, нумеруються від 1 і вище, що відповідає необхідної глибині нарізки ключа. Таким чином, пін розміру 1 вимагає мінімального прорізування заготівлі ключа.

Для деяких замків ми провели теоретичний аналіз кількості комбінацій ключів підтримуваних системою. У зв'язку з цим слід зазначити кілька моментів. По-перше, ця інформація носить теоретичний характер і надається лише з ілюстративною метою. На практиці виробник замку та/або слюсар, що комбінує замок, визначає, які коди ключів підтримуються, а які ні. Кінцевий результат у тому, що практичне чи використовувана кількість комбінацій завжди менше теоретичного, що зазвичай значно. Оцінки, які ми надаємо за допомогою комбінаторного аналізу, ґрунтуються виключно на простих факторах, таких як кількість розмірів піна (або глибина нарізки) та кількість каналів для пінів.

У деяких випадках ми також враховуємо максимальну специфікацію суміжних нарізок (MACS). У деяких випадках ми також надали оцінки, які враховують правила біттингу, такі як виключення повторних нарізок одного і того ж розміру. Такі оцінки, як правило, повинні проводитись за допомогою комп'ютерної програми. Ми відзначаємо, що навіть незважаючи на те, що оцінки для комбінацій, що використовуються, можуть не співпадати з фактичними цифрами, отриманими в реальних системах кодування через використання різних правил бітування, включення MACS та інших обмежень робить цифри значно більш реалістичними.

Для замків, у яких співіснують два незалежні механізми замикання, теоретична кількість комбінацій приймається як добуток комбінацій, що забезпечуються кожним механізмом. У всіх випадках кількість комбінацій передбачає, що використовується той самий профіль. Таким чином, ми не вважаємо, що різні ключові секції, поділ або мультиплексний майстер ключ забезпечують додаткові комбінації, оскільки вони вимагають зміни фізичної конструкції замку.
Оцінка опору маніпуляціям
Оцінка стійкості кожного замку до маніпуляцій відображається у вигляді числа за шкалою від 1 до 5 відповідно до таблиці 1.5. Ми додали орієнтовний чистий часовий діапазон у хвилинах для маніпуляцій. Цей часовий діапазон слід інтерпретувати як середній час для злому в «лабораторних умовах» (тобто коли замок міцно встановлений, правильно освітлений та використовуються відповідні інструменти) досвідченою людиною, яка практикувалася на кількох замках одного й того самого типу.

Зверніть увагу, що, крім декодер із тесту, ми фактично виключили з розгляду велику кількість спеціалізованих інструментів, доступних для осіб, які мають відповідну кваліфікацію. Ми виключили цей клас інструменту, тому що хоча інструменти декодування ручні, вони дають зломщику таку перевагу, що їхнє порівняння з іншими ручними методами не має сенсу; інструменти зламування на основі декодера дозволяють керувати кожним замикаючим елементом замку незалежно, зберігаючи при цьому елементи, які вже були декодовані/зламані, у їх правильних положеннях. Багато в чому так само, як замок з кодом для сейф може бути відкритий за допомогою «перебору», принаймні концептуально, будь-який механічний замок може бути зламаний шляхом вичерпного перебору всіх можливих комбінацій. У цьому плані розшифровка замку, особливо шляхом вичерпного пошуку правильного ключа, принципово відрізняється від злому вручну - цей час ми обговоримо далі у розділі 2.
Таблиця 1.5: Складність злому оцінюється від 1 до 5 із відповідним (середнім) часом у хвилинах.
Оцінка складності маніпуляції дуже схильна до помилок. Фактична ступінь складності залежить практично від таких змінних, як комбінація, знос, мастило і навіть від розташування замку (на столі чи двері). Замок із системи з майстер-ключом, як правило, буде легше зламати, оскільки він був розроблений для керування більш ніж одним ключем. Що ще важливіше, складність залежить від використовуваних інструментів та навичок зломщика. Добре відомо, що навіть серед замків з однією і тією ж комбінацією штифтів складність розтину може сильно відрізнятися через крихітні відмінності в межах виробничих допусків. Це особливо актуально для замків вищих класів (3 та вище). Отже, слід очікувати, що є високий рівень статистичного розкиду часу, який буде необхідний відкриття даного замку у цій ситуації.


Ми зарезервували категорію «неможливо» для замків, на відкриття яких у фахівця з розтину замків і відбитків буде потрібно «довгий час» (наприклад, кілька годин або навіть днів, або про які не повідомлялося про відкриття).


Безпека – поняття відносне. Читач зрозуміє, що стандарти дверних замків відрізняються від стандартів для сейфів та сховищ. Хоча блокування для останньої категорії зазвичай визначаються як блокування з високим ступенем захисту, ми використовуємо більш вільну термінологію. Для комерційних і житлових цілей будь-який замок із рейтингом 3 або вище може бути класифікований як замок із високим ступенем захисту з точки зору часу, необхідного для маніпулювання механізмом. Слід пам'ятати, що якщо для відкриття замку потрібно більше декількох хвилин, він стає ефективним стримуючим фактором для потенційного злодія, який піде в інше місце, або буде шукати швидший вхід (наприклад, вікно або дах).

Методи руйнування (свердління, вилучення, обхід і т. д.) не розглядаються в цій оцінці, хоча багато замків з високим рівнем захисту, представлені в цій книзі, можуть включати загартовані вставки і / або захист циліндра для протидії атакам такого роду. . Додаткову інформацію про рейтинги стійкості замків до атак можна знайти у розділі галузевих стандартів.
Розділи книги
Решта книги складається з шести основних розділів із заключним розділом у розділі 8:

Розділ 2: Пінові замки
Розділ 3: Рамкові замки
Глава 4: Сувальдні замки
Глава 5: Сайдбарні замки
Розділ 6: Магнітні замки
Глава 7: Автомобільні замки

Кожна глава містить вступний розділ, що дає історичну довідку та опис основного принципу роботи представлених замків.


Деякі замки, які цитуються в тексті, описані без ілюстрацій. У цих випадках читач може вважати корисним використання пошукових систем в Інтернеті для отримання додаткової інформації. Оскільки веб-сайти постійно змінюються, лише деякі з основних фактично представлені як посилання.


Глава, присвячена піновим замкам, довша за інші з двох причин. По-перше, необхідно закрити багато різних типів пінових замків. По-друге, клас пінових замків був використаний для ілюстрації таких понять, як коди ключів, обмеження майстер-ключів та біттінг ключів. Ці концепції повторюються у наступних розділах.