Типи гачків: невеликий посібник користувача
Навіщо потрібні всі ці різні типи гачків? Навіщо потрібна "хвиля" на кінці гачка? Чи є велика різниця між закругленим та плоским гачком? Які гачки найкращі?

Але, що найважливіше визначитися, чи слід вкладати свої важко зароблені гроші у всі ці різні типи гачків, і чи принесуть вони практичну користь у вмінні відкривати замки?

Спробуємо розібратися з усіма цими питаннями, а потім перейдемо безпосередньо до різних видів гачків і коли їх краще використовувати!
Правда про гачки
Перш ніж ми перейдемо до різних типів відмичок, я хочу спробувати уникнути ситуації, з якою стикаються всі новачки. Якщо ви вже думаєте купити набір з 40 гачків, ця ситуація саме про вас!

На початковому етапі немає сенсу купувати великі набори, щоб "знищити" більшість замків. Насправді, більшість гачків на ринку - шерпотреб і є просто варіацією одного і того ж інструменту з дуже невеликими відмінностями: «Відмички схожі на рибальські приманки, вони призначені для лову рибалки, а не риби». Звичайно, ця блискуча нова рибальська принада з червоним і синім пір'ям, полірованими металевими блешнями і запахом свіжої собачої какашки виглядає так, ніби вона неодмінно зацікавить форель, що ховається під колодою на заході сонця.

Існує небезпечний спосіб мислення, який переслідує всі професії, чи то рибалка, чи злом замків. Цей спосіб мислення полягає в тому, що інструменти створюють гравця: правильні приманки та наживки роблять їх найкращим рибалкою, а правильні відмички для правильних замків роблять їх чудовим слюсарем.Такий спосіб мислення небезпечний, тому що він створює хибні очікування та передбачувані навички роботи з інструментом, а по суті важливіше – практика, знання, техніка.

Більше того, коли ці очікування не виправдовуються - якщо нова відмичка не може легко відкрити замок - залишиться відчуття розчарування і найчастіше бажання повністю відмовитися від відкриття замків.

На додаток до всього цього, якщо ви слюсар початківець, краще використовувати кілька типів відмичок. Розвиток ваших навичок – це розвиток ваших почуттів та розпізнавання моделей, заснованих на відчуттях.

Коли ви вчитеся відкривати замки, перемикання між 17 різними інструментами дасть вам лише 17 різних варіантів одного і того ж зворотного зв'язку. Коли інформація, яку ви отримуєте, постійно змінюється, може бути дуже важко навчитися чомусь.

Навички відкриття замків будуть прогресувати швидше, якщо ви купите більше тренувальних замків, ніж багато гачків. Візьміть кілька високоякісних відмичок або невеликий набір відмичок якісного виробника, такого як Peterson, Sparrows, Multipick або SouthOrd, які відповідають типу замків, які ви частіше зустрічаєте і зосередитеся на освоєнні цих інструментів. Крім того, постарайтеся триматися подалі від дешевих китайських товарів на Aliexpress.

Це не означає, що ви не можете і не повинні ніколи божеволіти і купувати купу випадкових гачків. За своїм досвідом скажу, що одна з найбільших радостей для мене – це збирати різні форми ключок та вивчати можливості нових форм. Ніколи не знаєш, у якому замку і який саме гачок стане улюбленим!

Тільки не попадайте в пастку думок про те, що конкретна форма матиме вирішальне значення для прогресу навичок.

Отже, розібравшись із цим, давайте розглянемо найпоширеніші форми гачків, їхнє передбачуване використання та їх сильні сторони.
Шість типів гачків
Коли справа доходить до злому пінових замків, існує шість різних типів відмичок, які розроблені на основі двох основних стилів відкриття. Ці два стилі - "single" (робота з кожним піном окремо) та "raking" (робота з групами пінів).

Обидва ці стилі вимагають різних технік, які поєднуються з дизайном гачка.

Отже, давайте розглянемо деякі з найпоширеніших типів гачків у межах кожного стилю.
Важлива примітка: хоч кожна з цих відмичок була розроблена для певного стилю і замку - наприклад, короткий гачок для роботи з кожним окремим піном "single" - це не означає, що ви повинні дотримуватися цієї стратегії. Ніколи не думайте, що ви не можете і не повинні експериментувати та пропонувати нові способи роботи інструменту. Підлаштуйте інструмент під себе, використовуйте їх як хочете, і не бійтеся пробувати щось нове! Короткий гачок можна використовувати для відкриття замку безліччю способів, включаючи відкриття по одному піну або прочіс.

Немає жодних правил!
Single pick - маніпуляція з кожним піном окремо
Робота з кожним піном окремо - як випливає з назви, робота з одним піном за раз.
Для задавлювання окремих штифтів по одному потрібний дуже тонкий і точний інструмент. З цією метою гачки для роботи з одним піном зазвичай мають форму гачка, однак є кілька винятків, які ми розглянемо далі.

В основному є три категорії гачків, які ідеально підходять для відпрацювання пінів по одному:

  1. Короткі гачки
  2. Глибокі гачки
  3. Звужені із вигином.

Давайте розглянемо переваги кожної категорії та поглянемо на деякі з найбільш популярних та корисних рішень у кожній із цих категорій!
Короткі гачки

Оскільки робота з пінами по одному - це завжди гра з високою точністю у вузькій замковій свердловині, найбільш ефективними будуть ті, якими:


  1. Легко маніпулювати одним піном за один раз.
  2. Досить маневрені, щоб уникнути хибних натискань та закусів.

У цьому вся сила гачків з коротким маніпулятором. Вони досить короткі, щоб у нас було достатньо місця для маневру в ключовині, але досить довгі, щоб дотягнутися до штифтів і встановити їх на місце.

Одним із великих недоліків гачків з більш коротким маніпулятором є те, що ми не можемо дотягнутися до короткого піна, якщо перед ним стоїть високий пін. Ця ситуація, швидше за все, стане справжньою проблемою, оскільки не буде можливості дотягнутися і проштовхнути короткий пін до лінії зрізу, не зачепивши при цьому високий пін.

Отже, давайте розглянемо два популярні різновиди гачків з коротким маніпулятором, який по суті не є гачком, але все ж таки адекватно потрапляє під цю класифікацію.

1. Стандартний короткий гачок

Ідеально для роботи з пінами по одному.

Сильні сторони: багатофункціональний гачок, маневреність, точність.

Слабкі сторони: дуже короткі піни за радикально високими пінами.

Стандартний короткий гачок - один з найкращих та найулюбленіших дизайнів, що відрізняється точністю та маневреністю!

Завдяки більш короткому маніпулятору, стандартний короткий гачок дозволяє нам легко маневрувати як у відкритих, так і в обмежених просторах і є ідеальним інструментом для відкриття переважної більшості пінових замків.


Однак найбільша слабкість стандартного короткого гачка - це варіант комбінації, коли перед коротким піном стоїть високий пін. Але, маючи достатню практику і кмітливість, ми, як правило, можемо знайти вихід у цій складній ситуації.


Стандартний короткий гачок - це найчастіше використовуваний і універсальний інструмент в арсеналі будь-якого слюсаря. Майстерність роботи з цією формою гачка часто корелює з майстерністю слюсаря. Так що перший гачок з яким необхідно навчитися працювати, повинен бути короткий гачок!

2. Гем(перлина, самоцвіт)

Ідеально для роботи з пінами по одному.

Сильні сторони: багатофункціональний міцний гачок, гарний виліт у порівнянні зі стандартним коротким гачком.

Слабкі сторони: піни можуть сковзнути через загострений маніпулятор.

Гем - ще одна дуже популярна форма гачка, в якій просто доданий короткий, але загострений наконечник на кінець короткого гачка. Це дає нам трохи більшу досяжність без шкоди для маневреності.

Через подовжений маніпулятор Гем добре працює з парацентричними пазами профілю, закритими профілями або замками зі складною насічкою. Форма гачка спрощує пошук пінів та їх локації у колодязях для пінів – це може бути реальною перевагою для новачків, які ще не відчувають відстань між пінами.


Оскільки маніпулятор цієї ключки і кінці пінів загострені, піни іноді можуть зісковзувати при маніпулюванні. Хоча це не так вже й важливо, у новачків це може викликати деяке розчарування та замішання.


Проте Гем - фантастична ключка, яка знаходить баланс між коротким гачком і глибшим.

3. Напівалмаз

Ідеально для роботи з пінами по одному.


Інше застосування: прочісування.

Сильні сторони: швидкий пошук розташування піна, неякісні замки.

Слабкі сторони: радикальний перепад висот (високий-низкий пін), погана глибина, парацентричні профільні пази, незвичайні елементи захисту.

Напівалмаз – це, по суті, гібрид Гем та короткого гачка, який, хоч і не обов'язково є гачком, використовується багато в чому так само. Однак, як і Гем, він має приголомшливу перевагу, що полягає в можливості швидко визначати локації і встановлювати піни.

Маніпулятор схожий на "гірку", по якій піни повільно піднімаються і опускаються під контролем слюсаря. Це дозволяє нам швидко знаходити та встановлювати "затерті" піни, просто перетягуючи ключку по пінах. Щоб краще проілюструвати це, перегляньте анімацію нижче!

Тим не менш, напівалмаз є досить товстим маніпулятором, і іноді він може бути недостатньо маневреним усередині ключового паза через його широку основу. Однак ця проблема дійсно стає помітною лише при спробі дістати короткі піни, які знаходяться між довшими пінами. На жаль, у даного маніпулятора просто не вистачає довжини, щоб відпрацювати ситуацію, коли короткий пін затиснутий між двома високими.


Крім того, маніпулятор занадто високий і важко входить у парацентричні, вузькі або складні профілі.

Глибокі гачки

Якими б універсальними не були б короткі гачки, їм іноді просто не вистачає довжини маніпулятора, щоб легко оминути складні комбінації пінів.


Однак, якщо додати трохи довжини до кінця короткого гачка, ми виявимо, що ці ситуації, що викликають головний біль, можуть швидко перетворитися на відкритий замок.

1. Стандартний глибокий гачок

Ідеально для роботи з пінами по одному

Інше використання: ні

Сильні сторони: глибина проникнення, парацентричні пази.

Слабкі сторони: вузькі простори з невисокими пінами.


Глибокий гачок - це дуже проста конструкція, тому що це просто короткий гачок, але з більшою довжиною та досяжністю.

Збільшена довжина маніпулятора дозволяє легко збирати короткі піни, які ховаються за довшими пінами. Крім того, ця форма дуже корисна при роботі з парацентричними профільними пазами.


Хоча глибокі гачки і добре показують себе у складних ситуаціях, але вони марні в замках з малими перепадами висот на пінах і невеликим простіром для маніпуляції через їх великий розмір. Але завжди добре мати під рукою один довгий гачок або гачок з вигином - про всяк випадок.

Ключки звужені з вигином (зі зсувом)

Отже, ми знаємо, що переваги коротших гачків полягають у їхній маневреності, проте іноді їм не вистачає глибини, необхідної для складних ситуацій. На відміну від цього, більш глибокі гачки мають той додатковий радіус дії, який нам іноді необхідний, але значно не вистачає маневреності.


Що, якби існував якийсь чарівний спосіб отримати краще з обох, але при цьому звести до мінімуму недоліки?


"Абракадабра!"


Привітайтесь із звуженими ключками з вигином (зміщенням)!


Звужений з вигином гачок - через відсутність кращого слова - «зміщує» і поступово розширює кінчик маніпулятора. В результаті ми отримуємо глибокий, точний і, що найкраще, не надто громіздкий маніпулятор.


І через те, що кінець гачка поступово згинається, маніпулятор отримує додатковий маневр – обертання, що значно спрощує встановлення тих коротких пінів, які стоять за довшими пінами – навіть у задній частині плага.


Давайте поглянемо на дві дуже популярні ключки із загином.

1. Петерсон Річ

Ідеально для роботи з пінами по одному

Інше використання: ні

Сильні сторони: парацентричні профільні пази, радикальні перепади висот, щільні профільні пази, піни, що обертаються.

Слабкі сторони: тендітні, іржаві або засрані замки, сильний натяг.


Цей дивовижний гачок зі зміщенням, що поєднує в собі дальність дії глибокого гачка та маневреність короткого гачка.

Він має надзвичайно тонкий загальний профіль, який ідеально підходить для встановлення пінів у складних конфігураціях, таких як радикально короткі штифти, щільно встановлені між довгими пінами.


Крім того, його кругла і тонка форма дозволяє йому легко повертатися та згинатися навколо обойми пінів, навіть при задавлюванні пінів у задній частині плага.


У нього також є перевага у вигляді круглого наконечника, який зменшує прослизання піна - у порівнянні з загостреними кінцями - і забезпечує загалом плавне захоплення.


Однак цей приголомшливий інструмент має і зворотний бік. Оскільки це унікально витягнутий шматок металу, він набагато крихкіший, ніж більшість інших ключок, що, природно, робить його більш схильним до поломки. Хоча на момент написання цього керівництва я зламав лише один гачок такої форми, я відчуваю, що це лише питання, коли я зламаю другу – це питання часу.


Отже, якщо ви новачок із важкою рукою, попереджаю, треба бути дуже обережним! Крім того, намагайтеся тримати його подалі від замків, які заіржавіли або сильно забиті сміттям, оскільки робота із замками в такому стані потребує більшої сили, ніж може забезпечити цей інструмент!

1. Зміщений напівалмаз

Ідеально для роботи з пінами по одному


Інше використання: ні

Сильні сторони: радикальне прикушування.

Слабкі сторони: вузькі пази, парацентричні пази.


Цікавий гачок, який ви або полюбите, або зненавидите - насправді немає золотої середини.


Тим не менш, класна особливість цього гачка полягає в тому, що він бере найкращі особливості короткого гачка і Гем, і змішує їх разом у істоту, яку ви бачите нижче.

Чарівність цього гачка в тому, що маніпулятор і те, як він взаємодіє з пінами, змінюється при зміні кута.


При невеликому нахилі цей гачок має такий самий нахил, як і в Гем, що дає нам можливість ковзати нею по пінам. Крім того, це робить гачок трохи маневренішим, оскільки нам не потрібно опускати його до упору, щоб потрапити під кожен набір пінів.


Однак, коли ми починаємо прибирати кут, кінчик маніпулятора підніматися, що спрощує утоплення піна і знижує можливість прослизання. А оскільки він має дуже велике усунення, він легко повертається і згинається навколо пінів, не торкаючись їх, що спрощує встановлення коротких пінів ззаду!


Проте всі ці переваги, упаковані в одну форму, мають свою ціну. Це досить громіздка ключка, яка не зовсім підходить для вузьких або парацентричних профільних пазів.

Raking - прочісування, згрібання.

Прочіс - це нестійкий і непостійний стиль злому замків, мета якого - маніпулювати якомога більшою кількістю пінів у найкоротші терміни.


Для цього ми зазвичай використовуємо довгі гачки з безліччю точок дотику в замку. Теоретично, чим більше точок зіткнення зі штифтами при прочісування, тим імовірніше ви встановите піни на місця і відкриєте замок. Таким чином, найефективніші "граблі" - це ті, що стосуються більшої кількості пінів більше разів.


Але це не завжди означає, що довші "граблі" є виходом, оскільки ефективність будь-якого прочісу може багато в чому залежати від інших факторів, таких як заїдання пінів. Іноді найпростіші конструкції виявляються найефективнішими під час виконання роботи.


Хоча існує безліч способів використання прочісу, є три основних стилі:


  1. Прочіс
  2. Розгойдування
  3. Блискавка

Отже, давайте поглянемо на кілька дуже популярних прочісів, які надзвичайно ефективні для кожного стилю!

Прочіс

До першої категорії належать гачки, які використовуються для прочісування. Прочісування - це простий метод "чистки", який нагадує чистячі рухи, скажімо, чистку зубів.


Це численні різкі рухи вперед і назад з метою утоплення штифтів до лінії зсуву.


Одними з найефективніших "чистячих" прочісів будуть ті, які можуть ударяти по кожному штифту кілька разів за кожен прохід, а також ті, що зменшують тертя та заїдання.


Говорячи про зачепи, при використанні прочісів, ви повинні використовувати невеликий натяг, так як піни, що сильно затирають, можуть зачепитися і зламати ваш гачок - це сумно.


Давайте подивимося на приклад прочісу в дії гачком - Богота!

1. Богота

Ідеально для прочісування


Інше використання: хитання, застібка-блискавка

Сильні сторони: радикальний закус.

Слабкі сторони: піни безпеки.


Найпершим прочісуванням у цьому списку має бути Богота. Це, мабуть, один із найпотужніших і часто використовуваних прочісів на сьогоднішній день.

Bogota дуже ефективна за умови прочісування і може бути ще більш ефективною при зміні кута нахилу під час роботи. Це спрощує встановлення коротких пінів спереду чи ззаду. Це також дуже корисна форма для розгойдування (наш наступний стиль граблінгу!)

Ефективність цього гачка багато в чому пов'язана із закругленими та полірованими виступами, які зменшують тертя і дозволяють ковзати замку, як намазана жиром жінка, яка пукає у невагомості.


Крім того, завдяки потрійним пікам можна маніпулювати декількома штифтами одночасно і при кожному проході через замок можна встановити кожен пін три рази - за винятком крайніх задніх пінів.


Bogota чудово себе показує при комбінації типу «високий-низький», чого не можуть робити багато інших прочісів. Однак, як і всі прочіси, "Багота" марна проти замків середньої якості з глибокими пінами.


Інші загальні назви Боготи - Pagoda від SouthOrd або Bogie від Петерсона.

2. Снейк – змійка

Ідеально для прочісування


Інше використання: хитання, застібка-блискавка

Сильні сторони: рухливість і маневреність, випадковість та радикальність.

Слабкі сторони: фіксуючі штифти, жорсткі допуски, вузькі пази.


Змійка - один із найстаріших стилів почесу, і до цього дня він все ще входить до списку кращих форм багатьох слюсарів. Будучи основним гачком в багатьох наборах відмичок для початківців та просунутих, це дуже потужне маленьке прочісування.

У той час як змійка має лише два крихітні піки різної висоти, їхня ефективність досягається за рахунок меншої форми. На відміну від Боготи, змійка дуже коротка. Це не тільки дає можливість використовувати його під різними і екстремальними кутами під час прочісування, але також може використовуватися у вузьких або парацентричних профілях.

Розгойдування

Друга категорія – це ті гачки, які використовуються для розгойдування.


Це дуже простий і щадний метод, при якому слюсар постійно змінює кут нахилу для задавлювання штифтів до лінії зсуву.


Цей метод можна використовувати практично з будь-яким маніпулятором, однак є одна конкретна форма, яка була розроблена з урахуванням хитання.

1. Сіті рєйк – міський прочіс.

Ідеально для розгойдування


Інше використання: прочіс

Сильні сторони: високі піни спереду та ззаду, низькі піни у центрі.

Слабкі сторони: піни складної форми (Security pins), жорсткі допуски.


Міський прочіс отримав свою назву через схожість з горизонтом міста і має дуже схожий профіль на нарізку ключа.

Це прочіс використовується трохи інакше, ніж звичайний. Замість того, щоб "чистити" піни, як ми це робимо з Боготою або змійкою, описаними вище, міський прочіс використовується як гойдалка.


Крім того, під час хитання можна застосовувати повільний рух, схожий на "чистку", який гарантує, що різні списи мають можливість стикатися та встановлювати інші піни. Поєднання похитування та легкого чищення може перетворити цей маніпулятор на дуже потужний маленький інструмент – перегляньте анімацію нижче!

Качаючий рух дозволяє йому обертатися навколо центру своєї форми, що робить його дуже ефективним проти замків з довшими пінами спереду та ззаду, і короткими пінами в центрі.


Однак, як і всі прочіс, міський погано справляється з замками з жорсткішими допусками, вузькими профільними пазами або пінами складної форми. Сама по собі ця форма не дуже ефективна звичайною "чисткою", але за бажання її можна використовувати таким же чином.


Є також безліч дизайнів, заснованих на оригінальному міському прочісі, але, на мій погляд, вони лише тінь оригінального дизайну міського прочісу!

Блискавка

Остання категорія прочісування - блискавка.


Мета блискавки - сильно підштовхнути піни до лінії зсуву, з силою витягнувши відмичку з ключевини і приклавши до штифтів зусилля, спрямоване вниз.


Це можна зробити за допомогою різних форм, включаючи короткий гачок та напівалмаз.


Тим не менш, є кілька гачків, які були розроблені, щоб максимізувати «підстрибуючу» силу, що додається до кожного піна, і підвищити ймовірність їх успішного складання.

1. Батаранг

Ідеально для блискавки


Інше використання: прочісування, розгойдування.

Сильні сторони: швидко відкриваються неякісні замки.

Слабкі сторони: піни складної форми, жорсткі допуски, вузькі профільні пази, парацентричні профільні пази, іржаві замки.


Батаранг – один з небагатьох гачків, створених на основі стилю блискавки.


Він має два виступи, щоб мати можливість встановити кожен пін на виступи маніпулятора, і кожен виступ дуже гострий, так що він може сильно кинути піни на лінію зсуву.

Тим не менш, одним з фатальних недоліків цього гачка є його схильність ламатися там, де початок вигину зустрічається з тілом гачка. Це робить цю відмичку досить слабкою проти вужчих профільних пазів, парацентричних профільних пазів, іржавих та засраних замків та всього, що може зачепити гачок на виході.


Виробники недавно почали зміцнювати нижню частину цієї форми, щоб посилити це слабке місце.

У підсумку

Це керівництво вийшло трохи довшим, ніж я планував, але я сподіваюся, що воно допоможе усунути плутанину для тих, хто хоче засвоїти це дивовижне ремесло!


А для тих, хто хоче отримати свій перший набір, будь-яка з цих 10 ключок не тільки співслужить вам хорошу службу, а й, ймовірно, стане справжнім другом. Так що тримайтеся подалі від цих величезних чи неякісних наборів та візьміть кілька високоякісних та корисних.


У міру просування ви можете застосовувати концепції цього посібника до будь-яких дивних та незрозумілих ситуацій, які зустрічаються на вашому шляху, щоб краще зрозуміти їх задум та призначення.


Але пам'ятайте, немає жодних правил! Ніколи не думайте, що ви не можете і не повинні досліджувати та вводити нововведення за допомогою своїх інструментів. Перший слюсар, який перевернув свій гачок і використав його для розгойдування пінів, ймовірно, вважався ідіотом, але сьогодні це вважається такою потужною технікою, яку використовують тисячі майстрів!


Якщо ви маєте будь-які питання або коментарі з цього посібника або інших тем, обов'язково напишіть мені електронною поштою(info@alu.org.ua). Мені завжди приємно з вами спілкуватися, хлопці!


Вдалого вибору!